18.04.2010 - Nowa Kuźnia, Moszna, Dobra

Niedzielna prognoza pogody zapowiadała się sprzyjająca rowerzystom, czyli ciepła, słoneczna z niewielkim wiatrem i nie zawiodła, chociaż poranek był chłodny.

W domu nie wysiedzieli na placu stawili się: Czesław Focus, Czesław Pirat, Ewa, Janusz, Bruno i ja czyli JacekS. „Z ramienia” kierownictwa odprawiającym był Grzegorz. Z ust Janusza padła propozycja nie do odrzucenia by pojechać „tą razą” do Lipna lub do Mosznej. Cóż było robić... „demokratycznie” wybraliśmy Mosznę.

O 9:20 ruszyliśmy obierając kierunek na Wyspę Bolko, by dalej przez Wójtową Wieś wydostać się z miasta i przejeżdżając przez Chmielowice, Dziekaństwo, Domecko dotrzeć do rezerwatu przyrody Staw Nowokuźnicki.

Rezerwat o powierzchni 20 ha położony jest na terenie gminy Prószków. Obejmuje on swoim zasięgiem staw oraz przyległe podmokłe tereny na których występuje unikatowa kotewka orzecha wodnego oraz grzybienie białe, grążele żółte, salwinia pływająca, pływacz drobny, pływacz zwyczajny. Z fauny zaobserwowano około 130 gatunków ptaków w tym rzadkich w kraju i regionie takich jak: bocian czarny, bąk, bączek, remiz, kobuz.

Odpoczęliśmy, conieco przegryzając ruszyliśmy w dalszą drogę do Prószkowa lecz już bez Bruna, który nas opuścił wracając. Z Prószkowa przeskoczyliśmy autostradę i przez Przysiecz, Ligotę Prószkowską i szosą przez las do Dzikowa. Sadziłem, że jak zwykle zatrzymamy się na leśnym parkingu za Dzikowem, ale nikt moich myśli nie usłyszał – niestety i kilometr później mieliśmy „postój przymusowy” - Focus Cześka „złapał gumę”. Czesiek od razu przyznał, że jeszcze nigdy nie wymieniał gumy w drodze, ale był na taką „przygodę” przygotowany zrobił to mimo naszych chichów śmichów, nadzwyczaj sprawnie. Na chwilę rozproszył go tylko trzmiel, który wleciał mu do otworu w kasku łaskocąc w dekielek. Czesław sprawnie w trybie alarmowym kask zrzucił ratując życie trzmielowi. Po chwili koło zostało sprzęgnięte z Focusem i mogliśmy jechać dalej.

Oczywiście nie mogło być inaczej - wpadliśmy na ciasto w Łączniku. Stąd przez Ogiernicze do Mosznej.

Zamek w Mosznej od naszej poprzedniej bytności uległ pewnej metamorfozie, przeprowadzono remont dachu i pokryć wszystkich wieżyczek, których jest ponoć 99. Odnowiono też cześć murów, który z szarości odzyskały kolor bieli, wyremontowano oranżerię. Jeszcze jest tam sporo do zrobienia, ale to co już zrobiono daje efekt.

Z Mosznej udaliśmy się w drogę powrotną przez Zielinę, Strzeleczki i Dobrą, gdzie zatrzymaliśmy się na, krótki oddech nad stawem przy stoliku poleniuchować, ale już bez Czesława Pirata, którego czas gonił, więc się nie leniąc pogonił do Opola. Na naszej trasie znalazł się jeszcze zamek w Dobrej, gdzie napotkaliśmy dość ładnie już rozkwitłą magnolię.

Krapkowice, Malnia, Chorula, Kąty Opolskie, Przywory, to kolejne miejscowości „przejechane” przez nas i powróciliśmy do Opola.

Trasa w sumie liczyła ok 90 kilku kilometrów i jak dla mnie trasa była dość męcząca, chociaż jak wspomniałem już na początku pogada była sprzyjająca. W drodze ciekawsze momenty wyjazdu dokumentowałem zdjęciami, które są dostępne na „Garnku” i z pewnością znajdą się również w galerii.

To na tyle.

magnolia_na_dziedzincu_zamku_w
magnolia_na_dziedzincu_zamku_w magnolia_na_dziedzincu_zamku_w
odpoczynek_w_dobrej
odpoczynek_w_dobrej odpoczynek_w_dobrej
relaks_w_sloncu_na_molo_w_dobrej
relaks_w_sloncu_na_molo_w_dobrej relaks_w_sloncu_na_molo_w_dobrej
ruszamy_w_dalsza_droge
ruszamy_w_dalsza_droge ruszamy_w_dalsza_droge
wizyta_w_mosznej
wizyta_w_mosznej wizyta_w_mosznej
wjezdzamy_do_krapkowic
wjezdzamy_do_krapkowic wjezdzamy_do_krapkowic
zamek_w_dobrej
zamek_w_dobrej zamek_w_dobrej
zamek_w_mosznej
zamek_w_mosznej zamek_w_mosznej
a_teraz_kolo_w_dobrych_recach
a_teraz_kolo_w_dobrych_recach a_teraz_kolo_w_dobrych_recach
bajkowy_zamek_w_mosznej
bajkowy_zamek_w_mosznej bajkowy_zamek_w_mosznej
ewa_jak_zwykle_nie_odpuscila
ewa_jak_zwykle_nie_odpuscila ewa_jak_zwykle_nie_odpuscila
focus_pokus_i_stalo_sie
focus_pokus_i_stalo_sie focus_pokus_i_stalo_sie
jadymy
jadymy jadymy
moszna_stadnina
moszna_stadnina moszna_stadnina
moszna_stadnina_w_glebi_zamek
moszna_stadnina_w_glebi_zamek moszna_stadnina_w_glebi_zamek
na_lezaco_i_na_luzie
na_lezaco_i_na_luzie na_lezaco_i_na_luzie
praca_zespolowa
praca_zespolowa praca_zespolowa
przed_nami_dzikow
przed_nami_dzikow przed_nami_dzikow
przejezdzamy_przez_przysiecz
przejezdzamy_przez_przysiecz przejezdzamy_przez_przysiecz
spacer_aleja
spacer_aleja spacer_aleja
wiosenna_przejazdzka
wiosenna_przejazdzka wiosenna_przejazdzka

Ostatnio zmieniany niedziela, 14 listopad 2010 23:41


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/rajder.opole.pl/public_html/templates/jsn_epic_pro/html/com_k2/templates/default/item.php on line 147

Odwiedzający

Odwiedza nas 634 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie