17.05.2014 Deszczowa Góra św. Anny

W piątek, w przeddzień pielgrzymki jej organizator Radio DOXA, odwołało imprezę z przyczyn pogodowych. Cały piątek lało i na sobotę zapowiadało się podobnie – i tak było. Decyzja była słuszna, bo zaoszczędziła sporej liczbie ludzi, szczególnie tych mało wprawionych w takich warunkach, uciążliwości jazdy w deszczu i zimnie, a także tego konsekwencji. Sądzę, że przy takiej pogodzie byłoby max 200 osób.

Pamiętam, że była już kiedyś pielgrzymka w deszczu, ale było ciepło i było ok. 300 osób. Z inicjatywy Marka wyjazd jednak doszedł do skutku. Na plac Mickiewicza już o 9. zjawili się „po cywilu” Sławek i Grzesiek, aby weryfikować potencjalnych pielgrzymkowiczów pod kątem ubioru i wyposażenia. Zjawiło się tylko czterech: Jerzyk i Marek z Rajdera, jeden pan z Niemodlina i jeden z Opola. Ponieważ wyglądali na dobrze ubranych przeciwdeszczowo (co później pogoda zweryfikowała), zostali dopuszczeni do jazdy i wyruszyli w drogę. Nie jak planowano przez Kamień Śląski, ale po asfalcie „strzelecką” w kierunku Izbicka. Do Izbicka szło świetnie: wiatr w plecy, mgliście, ale bez opadów, jezdnia prawie sucha. Szybko minęło te 20 km i w Izbicku wstąpiliśmy do kościoła parafialnego. Przed nim ponad 100-letni krzyż, wewnątrz neobarokowe i neogotyckie wyposażenie, a zewnątrz wystrój barokowy. Chwilę staliśmy, aż nagle zaczęło padać, najpierw łagodnie i przez kilka minut ulewa. Ten pan z Opola spanikował, choć był ubrany nieprzemakalnie. Chwycił rower i dalejże z powrotem do Opola. Zostaliśmy w trójkę i ruszyliśmy w deszczu dalej. Wiatr był początkowo boczny a później w plecy, więc na górę było lekko. Na czereśniowej jechało się jak po płaskim, a na ostatnim odcinku przez Wysoką nawet się nie zgrzałem. Stanęliśmy na „rynku” na szczycie. Podjechaliśmy na Rajski Plac. Było przed pierwszą i ciągle przyjeżdżali pojedynczy rowerzyści i małe grupki. Pod dachem niektórzy przebierali się i wchodzili do kościoła pomodlić się. Było zimno i ściekała z nas woda, więc pojechaliśmy do Domu Pielgrzyma ogrzać się i posilić. Ja zjadłem smaczną grochówkę z chlebem a na deser ciasto i kawa. Rozgrzałem się. Jerzyk chwilę postał, zjadł, co miał ze sobą i pojechał z powrotem sam do Opola. Pan z Niemodlina też zjadł zupę i o 14-tej byliśmy znowu w bazylice. Ale mszy nie było, chociaż co chwila ktoś przyjeżdżał i odjeżdżał na rowerze. W kościele pomodliliśmy się i ruszyliśmy do Opola. Okazało się, że wiatr osłabł i nie przeszkadzał na całej trasie powrotnej. Deszcz padał, ale łagodnie, więc jechało się równo – droga uciekała i w Opolu na Mickiewicza byliśmy po 16. Ja czułem na sobie mokrą kurtkę i spodnie i oczywiście mokre bury, ale ten pan dodatkowo miał plecak „pełen wody”. Miał w nim mokre ubrania, które zdjął na Górze św. Anny, a że plecak był letni – z siateczką – więc nabierał wody całą drogę. Ważył chyba z 7 kilo i on to musiał trzymać na plecach. Po tym wyjeździe wiem, że nie mam ubrania do ciągłej jazdy w deszczu tylko na przelotne opady do pół godziny. Pielgrzymka, której oficjalnie nie było, była udana. Poza deszczem droga była przyjemna. Temperatura tylko 10-12 stopni, ale w czasie jazdy nie czuło się zimna. Na Górze widziałem ok. 50 osób, więc mogła być ponad setka ludzi (nie staliśmy cały czas przed bazyliką) którzy tradycyjne w połowie maja pojechali w swoich intencjach do św. Anny.

 

Góra św Anny 01.jpg
Góra św Anny 01.jpg Góra św Anny 01.jpg
Góra św Anny 02.jpg
Góra św Anny 02.jpg Góra św Anny 02.jpg
Góra św Anny 03.jpg
Góra św Anny 03.jpg Góra św Anny 03.jpg
Góra św Anny 04.jpg
Góra św Anny 04.jpg Góra św Anny 04.jpg
Góra św Anny 05.jpg
Góra św Anny 05.jpg Góra św Anny 05.jpg
Góra św Anny 06.jpg
Góra św Anny 06.jpg Góra św Anny 06.jpg
Góra św Anny 07.jpg
Góra św Anny 07.jpg Góra św Anny 07.jpg
Góra św Anny 08.jpg
Góra św Anny 08.jpg Góra św Anny 08.jpg
Góra św Anny 09.jpg
Góra św Anny 09.jpg Góra św Anny 09.jpg
Góra św Anny 10.jpg
Góra św Anny 10.jpg Góra św Anny 10.jpg
Góra św Anny 11.jpg
Góra św Anny 11.jpg Góra św Anny 11.jpg
Góra św Anny 12.jpg
Góra św Anny 12.jpg Góra św Anny 12.jpg
Góra św Anny 13.jpg
Góra św Anny 13.jpg Góra św Anny 13.jpg
Góra św Anny 14.jpg
Góra św Anny 14.jpg Góra św Anny 14.jpg
Góra św Anny 15.jpg
Góra św Anny 15.jpg Góra św Anny 15.jpg

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 czerwiec 2014 20:29


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/rajder.opole.pl/public_html/templates/jsn_epic_pro/html/com_k2/templates/default/item.php on line 147

Odwiedzający

Odwiedza nas 182 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie