2015-07-12 Szlakiem zburzonych pałaców

Tydzień temu Afryka dzika, dziś po prostu lato. Była więc kąpiel w kamionce Bolko, piłka,a jakże, a potem trasa, taki nasz, wg Krysi, triathlon. Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne wymyśliło rajd szlakiem zburzonych pałaców - to się wybraliśmy. Dzisiaj parę osób wracało właśnie z Łącznika, inni nie byli zainteresowani rajdem niemodlińskim (godzina rozpoczęcia 14.00- to rzeczywiście trochę późna pora), tak więc po orzeźwiającej kąpieli wyruszyliśmy jedynie w piątkę (Krysia, Iwona, Jurek, Jacek) na Szydłów, po drodze odwiedzając posiadłość Jacka na Wyszomirskiego (fajnego ma kota).

W Chmielowicach rower Iwony (nowej koleżanki) zdefektował, wróciła - razem z Jurkiem - do Opola. Pod zabytkową latarnią w Niemodlinie byliśmy 10 minut przed czasem. Mogliśmy zjeść jeszcze lody w "Bombonierce". I miłe spotkanie. Na rajd dojechała samotnie Mariola. Ruszyliśmy w liczbie ok. 20 osób z Panem Pawłem Kotwicą na czele.Objechaliśmy kawał pięknej Ziemi Niemodlińskiej (40 km), trasa wiodła w większości lasami, czasem ciężko było: piach, górki, błotko, wysoka trawa. Pan Paweł przy każdym z obiektów opowiadał nam ich historię, legendy. Zaczęliśmy od Szydłowca, gdzie również jeden z mieszkańców włączył się do opowieści z historii powojennej miejscowego pałacu. Odwiedziliśmy Dąb Pucklera i dalej przez Górę Małą, Roszkowice do dawnej siedziby Schaffgotschów w Kopicach, pięknego ongiś "pałacu na wodzie". Wielka szkoda, że obiekt ten nie ma szczęścia do właścicieli z najnowszej historii. Czy kiedykolwiek się podniesie? O tym chyba marzy nie tylko duch Hrabiny Joasi Schaffgotsch, śląskiego Kopciuszka. Pod Mauzoleum wysłuchaliśmy historii o "królu cynku" Karolu Goduli i o tym, jak uczynił małą półsierotkę spadkobierczynią swego ogromnego majątku. A piliście kawę przygotowaną na schodku pod sklepem w Kopicach? Bo my tak!:). Jeden z uczestników wycieczki (Pan Gienek) miał w swojej torbie wszystko do przygotowania nam tej niespodzianki)! Ciekawą historię ma również Grabin, dawniej Grabin Zdrój (Bad Gruben), gdzie w XIX wieku dobrze prosperowało uzdrowisko, dzięki leczniczym właściwościom miejscowego źródła "Hubertus". Odwiedziliśmy miejscowy kościółek i grób właściciela tych ziem hrabiego Kolonna Walewskiego. W Jakubowicach odpoczęliśmy na trawce w centrum wsi, zrobiło się późno, pora wracać. W Jaczowicach pożegnaliśmy miłych Niemodlinian i pomknęliśmy na Tułowice Małe, Marola tu nas opuściła, wracała do domu pociągiem z Tułowic, a my znów w trójkę, w dobrych nastrojach, pedałowaliśmy do Opola, które przywitało nas niewielkim deszczem. Krysia i ja byłyśmy w domach ok. 21.00 ze 114 km na licznikach.

 

bedzie_kawka
bedzie_kawka bedzie_kawka
dab_Pucklera
dab_Pucklera dab_Pucklera
Jackowy_kotek
Jackowy_kotek Jackowy_kotek
Kopice
Kopice Kopice
laba_w_Jakubowicach
laba_w_Jakubowicach laba_w_Jakubowicach
mauzoleum
mauzoleum mauzoleum
na_powrocie
na_powrocie na_powrocie
palac_Kopice
palac_Kopice palac_Kopice
przejdziem_Odre_przejdziem_Warte
przejdziem_Odre_przejdziem_Warte przejdziem_Odre_przejdziem_Warte
ruiny_palacu_Szydlowiec
ruiny_palacu_Szydlowiec ruiny_palacu_Szydlowiec
slaski_Kopciuszek
slaski_Kopciuszek slaski_Kopciuszek
staw_przy_palacu
staw_przy_palacu staw_przy_palacu
wietrzenie
wietrzenie wietrzenie
Zdjecie1517
Zdjecie1517 Zdjecie1517
Zdjecie1519
Zdjecie1519 Zdjecie1519
Zdjecie1520
Zdjecie1520 Zdjecie1520
Zdjecie1526
Zdjecie1526 Zdjecie1526
Zdjecie1527
Zdjecie1527 Zdjecie1527
Zdjecie1528
Zdjecie1528 Zdjecie1528
Zdjecie1529
Zdjecie1529 Zdjecie1529
Zdjecie1530
Zdjecie1530 Zdjecie1530
Zdjecie1531
Zdjecie1531 Zdjecie1531
Zdjecie1537
Zdjecie1537 Zdjecie1537

 

Ostatnio zmieniany środa, 15 lipiec 2015 21:02


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/rajder.opole.pl/public_html/templates/jsn_epic_pro/html/com_k2/templates/default/item.php on line 147

Odwiedzający

Odwiedza nas 573 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie