Message:Nie można pobrać zasobu. Błąd: could not send the HTTP request: Could not execute the request: Failed sending HTTP request

2016-09-17 Rajd rowerowy "Na luzie za miasto"

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu nasz klub po raz kolejny zorganizował rajd rowerowy za miasto. O godz. 10-tej pod opolskim Solarisem" zebrało się kilkanaście osób i po rozdaniu pamiątkowych znaczków i dyplomików pojechaliśmy ulicą Oleską przez Chabry, koło kamionki Silezja na Krzanowice.

Tam skręciliśmy w pola między Luboszycami a Czarnowąsami obejrzeć zaporę wodną na Małej Panwi, zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotek i pojechaliśmy dalej na boisko sportowe rozegrać mini zawody w rzucie dętką i jazdę slalomem między pachołkami. Wszyscy uczestnicy z ochotą spróbowali swoich możliwości w obu konkurencjach. Było przy tym wiele radości i śmiechu,a nawet zaciekłej rywalizacji o III miejsce w rzucie dętką miedzy trzema uczestnikami. Bezkonkurencyjny był Sławek i Józek, a w końcu i Janusz wygrał z kobietami- jak widać panowie mają jakieś większe predyspozycje w tej materii. W rowerowym slalomie nie odbyło się bez technicznych preturbacji. Najpierw z ilością pachołków, potem odległością ostatniego i kto w jaką strone umie zakręcać. Wygrał Jacek, ale za to kobiety zajęły trzy kolejne miejsca – tu z koleji my umiemy lepiej lawirować. Po zawodach pojechaliśmy na ciastko i kawę do cukierni w Czarnowąsach, a potem pod klasztor kiedyś Norbertanek, potem Magdalenek, a teraz zgromadzenie sióstr św. Jadwigii . Mieści się tam Dom Pomocy Społecznej. Najpierw Marek udzielił nam krótkiej lekcji historii, a potem siostra zakonna, która widząc grupę rowerzystów wyszła do nas i zaprosiła do kaplicy przyklasztornej.

Klasztor, położony w dorzeczu Odry i Małej Panwi, wybudowano w 1228 r. ze środków księcia opolskiego Kazimierza dla Sióstr Norbertanek, które przeniosły się tu z Rybnika. Książę oraz miejscowa szlachta bogato wyposażyli klasztor w liczne dobra. Opiekę duchową w klasztorze sprawował proboszcz, pomagali mu przeor oraz kilku kapelanów do odprawiania Mszy świętych zarówno w klasztorze jak i całej gminie. Obok licznych kosztownych przedmiotów mniszki zajmowały się haftem, udzielały lekcji dzieciom, opiekowały się chorymi. W roku 1642 r. w czasie wojny trzydziestoletniej Szwedzi doszczętnie splądrowali i spalili klasztor, mniszki uległy rozproszeniu. Po odbudowaniu budynku, w 1654 r. powróciły do swej własności. Niestety – w 1810 r. - klasztor uległ sekularyzacji, wtedy Siostry Norbertanki opuściły Czarnowąsy już na stałe.
W 1870 ponownie zamieszkały tu siostry zakonne – tym razem były to Siostry Magdalenki. Podjęły chwałę Bożą, modląc się, wykonując hafty, udzielając lekcji dzieciom i pielęgnując chorych. Podczas wojny francusko-niemieckiej 1870/71 prowadziły nawet w klasztorze na własny koszt szpital. Po 5 latach, w 1875 r. z powodu Kulturkampfu, musiały klasztor opuścić.
Kolejny etap historii tego dostojnego miejsca rozpoczął się w 1884 r. kiedy zakupił klasztor książę biskup wrocławski Rudolf Herzog i przeznaczył na sierociniec. Opiekę i wychowanie dzieci powierzono początkowo osobom świeckim, a od 26. sierpnia 1902 r. - sSiostrom ze Zgromadzenia św. Jadwigi. Tak rozpoczęło się ponad stuletnie posługiwanie Sióstr Jadwiżanek w tym zabytkowym klasztorze, noszącym na sobie ślady różnych wcieleń kultury ojczystej.
Obecnie znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej, w którym siostry otaczają opieką 120 dziewcząt i pań. W pięknym, zabytkowym otoczeniu i zgodnie z wymogami czasu umożliwia się podopiecznym nie tylko wszelką pomoc, ale również wszechstronną rehabilitację. Mają możliwość korzystania y terapii plastycznej, muzykoterapii, hipoterapii, psychoterapii, zajęć sportowych. Niektóre kobiety spedziły tam prawie całe swoje życie, a jedna z nich obchodziła nie dawno 100-tne urodziny.
Po wpisaniu się do pamiątkowej ksiegi opuściliśmy klasztor i ruszyliśmy ścieżką rowerową w stronę Opola. Po drodze wstąpiliśmy na pobliski cmentarz by obejrzeć drewniany kościółek św. Anny.


Wśród licznej grupy drewnianych kościołów Śląska Opolskiego na uwagę zasługiwał kościół odpustowy pod wezwaniem św. Anny w Czarnowąsach. Usytuowany był na naturalnym wzniesieniu, tuż za granicą administracyjną Opola, przy drodze prowadzącej do Namysłowa.
Kościół św. Anny został zbudowany w latach 1684-1688. Prepozyt klasztoru ojców premonstratensów w Czarnowąsach – Balthasar De Gerbert von Hornan, otrzymał pozwolenie na budowę 5 października 1684 roku. Budowa trwała cztery lata. Podjął się jej mistrz Christoph Mlensky (Krzysztof Młeński), który za dwieście talarów ukończył prace w 1688 roku.
Legenda
Z budową związana jest legenda, którą dziś jeszcze można usłyszeć z ust najstarszych mieszkańców wioski.
Po uzyskaniu zezwolenia na budowę nowego kościoła, proboszcz zgromadził potrzebne materiały na nowej działce, znajdującej się po drugiej stronie ulicy, naprzeciw zniszczonego kościoła. Jednak w nocy materiał został dziwnym sposobem przeniesiony w miejsce wypalonych ruin. Proboszcz polecił więc przenieść budulec ponownie na wyznaczoną działkę. Następnego dnia stwierdzono ze zdumieniem, że materiał przeznaczony na budowę znów znajduje się w starym miejscu. Kres tym wydarzeniom miał położyć dopiero biskup wrocławski, wydając dekret zatwierdzający lokalizację nowego kościoła w miejscu dotychczasowego i zachowanie poprzedniego wezwania – świętej Anny.
19 sierpnia 2005 roku kościół św. Anny został doszczętnie spalony, potem odbudowany.

Znów zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotek i udaliśmy się do parku przy fontannie na placu Wolności by uroczyście rajd zakończyć i rozdać nagrody ufundowane przez Urzad Miejski. W sumie trasa nie była długa ale zabawa przednia i towarzystwo również.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/rajder.opole.pl/public_html/templates/jsn_epic_pro/html/com_k2/templates/default/item.php on line 147

Odwiedzający

Odwiedza nas 322 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie