2022–02–26 V Marsz Konfederacji Barskiej z TTH

Około godziny 14 rozpoczęło się ognisko w tradycyjnym miejscu: we wiacie przy Jeżowym Stawie.

Zasadnicza grupa marszowo-rowerowa pod przewodnictwem Heńka spotkała się już o godz. 12 przed pomnikiem w Tułowicach. Złożyli kwiaty, zapalili znicze, odśpiewali hymn państwowy i odmówili modlitwę za konfederatów barskich, a wszystko filmowała telewizja – relacja jest w wieczornym Kurierze Opolskim. Po ok. 5 km marszu/jazdy dotarli do wiaty, gdzie już płonęło ognisko dzięki Januszowi, Leszkowi i Andrzejowi. Przy ognisku, jak zawsze, wspaniała atmosfera: żywy ogień, żywa muzyka (Heniek wspaniale "zasuwa" na gitarze) wspólny śpiew. Było i "Serce w plecaku", i "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", i "Rozkwitały pąki białych róż" itp. Pieśni były tym razem zdecydowanie bardziej "zadumane" i "szczypiące duszę". Wieści zza wschodniej granicy jakoś nie nastrajały by śpiewać o Marynie, co "szła we młynie po drabinie" itd. Jeszcze nigdy, za naszego życia, wojna nie była tak blisko naszych granic, naszych domów, rodzin i przyjaciół... Chciałoby się za Janem Kochanowskim powtórzyć modlitwę: "Uchowaj od głodu, wojny i powietrza złego. Daj wszystko dobre, z miłosierdzia swego!". Rowerzystów było pięciu – w tym z Opola nasz Edek i Marek – i 3 osoby z Tułowic. Ja z Jackiem przyjechałem samochodem, podobnie jak większość biesiadników z Tułowic, Niemodlina, Komprachcic i Brzegu, bo pogoda była średnia – ok. 3-5 stopni i przelotny deszcz.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jacekar2/domains/rajder.opole.pl/public_html/templates/jsn_epic_pro/html/com_k2/templates/default/item.php on line 147

Odwiedzający

Odwiedza nas 796 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie