Wydrukuj tę stronę

III Opolski Rowerowy Rajd Niepodległości

93. rocznica odzyskania niepodległości - okazja do świętowania i przypomnienia jak to wtedy było w roku 1918 i w latach następnych. Ta idea przyświecała organizatorom – Opolskiemu Klubowi Turystyki Rowerowej Rajder w organizacji i przebiegu Opolskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości.


Jak zwykle miejscem spotkania był Plac Mickiewicza, gdzie od ponad czterech lat Rajderowcy zaczynają wszystkie swoje wycieczki i rajdy. A było już ich sporo – kilkanaście rajdów i ponad 300 wycieczek, gdyż jeżdżą w każdą niedzielę o godz. 9-tej i 10-tej, jak tylko pozwala pogoda, przez cały rok.


Na starcie Rajdu w zimny, ale słoneczny poranek stanęło 34 rowerzystów: z Rajdera, z klubu Kamienie Szlachetne ze Strzelec Opolskich i z klubu Amator z Ozimka oraz turyści niezrzeszeni z Opola. I wyruszyli na trasę pomników pamięci narodowej, szlakiem miejsc związanych pośrednio z wydarzeniami związanymi z walką o niepodległość Polski i z odzyskaniem państwowości oraz ustaleniem granic (Powstania Śląskie).


Pierwszy pomnik to grób Edmunda Osmańczyka przy kościele „Na Górce”. Tutaj przypomniano postać i życiorys znanego pisarza i publicysty, poety i dziennikarza, działacza narodowego Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) do wybuchu drugiej wojny światowej, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego i działacza podziemia w okresie okupacji hitlerowskiej, po wojnie parlamentarzysty - posła wielu kadencji Sejmu i senatora III Rzeczypospolitej Polskiej, członka Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie, polityka i politologa.


Dalsza trasa prowadziła na Plac Wolności. Tam pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” przypomniano kalendarium z roku 1918, związane z wydarzeniami mającymi wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz nazwiska ludzi, który do odzyskania niepodległości najbardziej się przyczynili.


Kolejnym miejscem był skwer na Placu Wolności, gdzie również zapalono znicze. Przy pomniku „Bóg Honor Ojczyzna” z płytą pamiątkową „W hołdzie żołnierzom Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość .... i innych formacji zbrojnego podziemia niepodległościowego ...” była chwila refleksji nad minionymi czasami, a przy płycie pamiątkowej ku czci francuskiego generała Henri de Rond przypomniano sylwetkę tego przyjaciela Polski oraz fakty związane z plebiscytem na Górnym Śląsku w roku 1921 i Opolem jako siedzibą Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.


Że śródmieścia uczestnicy Rajdu przejechali na stary cmentarz na ul. Wrocławskiej w Opolu. Na chwilę zatrzymali się przy pomniku „Poległym Powstańcom Śląskim”. Była okazja do zaprezentowania krótkiej historii wydarzeń z lat 1919-1921 – przyczyn wybuchu kolejnych trzech Powstań Śląskich, ich przebiegu i efektów. Zapalono również znicz na drugim ważnym dla uczestników Rajdu pomniku na tym cmentarzu - „Poległym za wolność Opolszczyzny”.


Z cmentarza trasa Rajdu wiodła do odległych o ok. 8 km Grudzic – obecnie dzielnicy Opola. W okresie międzywojennym XX wieku była to wioska, w której w latach 1925-39 istniała szkoła polska. Obecnie w Szkole Podstawowej nr 26 im. Książąt Opolskich znajduje się od roku 1994 izba regionalna prezentująca pamiątki z wieku XX, a nawet XIX. Grupę uczestników Rajdu przyjęła gościnnie pani Róża Okos – nauczycielka, inicjatorka i opiekunka izby regionalnej. Pani Okos przedstawiła dzieje wsi Grudzice, historie powstania izby regionalnej oraz oprowadziła uczestników Rajdu po ekspozycji, która prezentuje m.in. dokumenty, stroje i narzędzia. Pani kustosz opowiedziała o strojach, zwyczajach i pracach w śląskich gospodarstwach domowych. Była to bardzo ciekawa muzealna lekcja historii. Niektórzy starsi uczestnicy Rajdu mogli na chwilę przenieść się do lat swego dzieciństwa, zasiadając w drewnianej „zielonej” szkolnej ławce z kałamarzem, tabliczką do pisania i Elementarzem Falskiego.


Po historycznej i sentymentalnej podróży w dawne czasy grupa rowerzystów wyruszyła w dalszą drogę. Trasa prowadziła przez Falmirowice, Dębie i Dębską Kuźnię do Niwek. Po drodze, przy pięknej słonecznej pogodzie podziwiano ostatki „złotej polskiej jesieni”. W Niwkach jest „Plac zabaw” gdzie zawsze gościnnie przyjmuje rowerzystów z Rajdera Stowarzyszenie Miłośników Niwek. Przed placem stoi pomnik Joachima Halupczoka – wybitnego kolarza i sportowca. Jego pamięci były poświęcone dwa rajdy rowerowe, organizowane w ubiegłych latach przez ww. stowarzyszenia.


Rozpalono ognisko. Można było się ogrzać, gdyż temperatura w ciągu dnia nie przekraczała 7 stopni oraz upiec kiełbasę i ziemniaki. Na rozmowach i śpiewach okolicznościowych i patriotycznych piosenek szybko upłynął czas. Słońce obniżyło się i powiało chłodem. Rowerzyści ze Strzelec i Ozimka pojechali w swoją stronę, a opolanie w stronę miasta trasą rowerową przez Zbicko. Przed zmrokiem wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.


Mimo chłodu (ok. 4-7 stopni), było pięknie, słonecznie. Cała trasa Rajdu Niepodległości liczyła ok. 35 km. Starzy bywalcy zgodnie stwierdzili, że „jak zwykle było fajnie”, a ci będący pierwszy raz - byli zachwyceni atrakcyjnym programem, ciekawymi informacjami i miejscami pamięci oraz serdeczną, przyjacielską atmosferą. Każdy uczestnik Rajdu otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa w Rajdzie.


Marek Madej, Sławomir Szota

Ostatnio zmieniany niedziela, 13 listopad 2011 21:36

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie