2018-09-25 Pierwsza zimowa wycieczka

W piątek lato , w sobotę powitanie jesieni, w niedzielę…

2018-10-05:07 Powitanie jesieni w Pawełkach

Piątek 5.10.2018 – pierwszy dzień rajdu. Zastanawiałam się, który raz…

2018-09-30 Krapkowice - Święto Dyni

Lato skończyło się tak nagle jak się zaczęło i trudno…

2018-05-01 - 06 Majówka w Jesenikach

Wyruszyliśmy ode mnie o godzinie 8:30 w składzie ja, Grażyna,…

Niedzielne wycieczki

Co tydzień w niedziele organizujemy wycieczki. Startujemy o godzinie 9…

2018-11-11 Opolski Rowerowy Rajd Niepodległości

Ten tradycyjny rajd organizujemy już od 10 lat, ale tym razem rocznica była wyjątkowa – bo 100-tna i zjechało się sporo osób. Takiej frekwencji dawno już nie notowaliśmy, a było prawie 60 osób (jak policzył nasz klubowy statystyk Grzesiek), w tym rodzice z dziećmi (3 rodziny i 12 dzieci), harcerze (10) i sporo osób spoza naszego klubu, co nas bardzo cieszy, że przyłączyli się do nas. Najdalej miał Andrzej z Tułowic (27km), Herbert z Grotowic (6) i Czesiek z Chrząstowic (8). Wszyscy byli oflagowani, a jeśli ktoś o tym zapomniał – z pomocą spieszył mu Sławek, który zakupił sporo różnych narodowych gadżetów do ozdoby naszych rowerków.

Na sam początek wyhaczyła mnie i jeszcze kilka innych osób reporterka radiowa, byśmy opowiedzieli o naszym sposobie świętowania tej ważnej rocznicy. Przed wyjazdem zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie u stóp pomnika Mickiewicza, a potem ruszyliśmy wielkim peletonem ścieżką rowerową ul. Kościuszki w stronę pomnika na pl. Wolności. Za względów logistycznych w tym roku pominęliśmy pomnik senatora Edmunda Osmańczyka koło kościoła „na górce”. Na pl. Wolności (Pomnik Bojowników o Wolność Śląska Opolskiego) zapaliliśmy symboliczny znicz i znów zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Trochę zadziwił mnie panujący tam spokój i cisza, ale jak wyjaśnili mi koledzy w tym roku główne uroczystości odbywały się na ul. Piastowskiej koło Urzędu Wojewódzkiego. Po chwili zadumy przenieśliśmy się kilkadziesiąt metrów dalej pod kolejny pomnik („Bóg Honor Ojczyzna” Żołnierzy Wyklętych) na skwerku koło fontanny, by zapalić znicze i odśpiewać hymn państwowy. Podczas śpiewu zoczyli nas policjanci, ale widać nie wyglądaliśmy zbyt groźnie, bo spokojnie przemaszerowali koło nas bez żadnych pytań. Ze skwerku pojechaliśmy dalej koło kościoła franciszkanów ul. Piastowską i Bończyka w stronę starego cmentarza na Wrocławskiej. Nie było łatwo przeprawić taką dużą grupę na drugą stronę ulicy, bo ruch tam zawsze spory, ale nam się jakoś sprawnie udało i dostaliśmy się na tyły cmentarza. Następnie długo maszerowaliśmy na środek nekropoli pod pomnik poświęcony powstańcom śląskim i następny pomnik Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego. Tam po raz kolejny zapaliliśmy znicze oddając hołd ludziom poległym za wolność naszej ojczyzny a Śląska w szczególności. Kolejnym punktem naszego rajdu było ognisko, więc udaliśmy się w stronę kamionki Bolko, na nasze ulubione miejsce. Nie było to proste bo na mieście ruch świąteczny zrobił się dość spory i Piastowską przejechać się już nie dało mimo uprzejmości policji. Musieliśmy zawrócić na bulwary nadodrzańskie i tędy już bez przeszkód dotarliśmy na miejsce. Trochę ludzi po drodze ubyło, ale inni dojechali, więc ognisko miał kto rozpalać. Panowie duzi i mali rzucili się zbierać chrust i gałęzie, które bobry dla nas przygotowały i wkrótce buchnęły płomienie, a po chwili zaskwierczały kiełbaski na patykach. O 12-tej ktoś rzucił hasło, że cała Polska śpiewa hymn, więc Marek odpalił samograja i my też zaśpiewaliśmy, a potem słuchaliśmy non stop i inne patriotyczne pieśni, co jeszcze bardziej nas zintegrowało i umiliło wspólne świętowanie. Na takie imprezy zjeżdżają się też dawno niewidziani rajdersi, więc atmosfera jest bardzo serdeczna, każdy opowiada gdzie był (jak go nie było) i wszyscy cieszą się wspólnie spędzonym czasem, dopóki się nie zaczyna kończyć – bo robi się ciemno i zimno. Te osoby, którym czas kończy się wcześniej, odjeżdżają, ale zawsze znajdzie się tacy jak Sławek i Józek, którym się nie spieszy i ma kto zgasić światło i ognisko .... aż do następnego spotkania

 • ARWAL

  Projektowanie stron www

 • Publikacja
  Publikacja

  Historia lokalna

 • Pro Cyklo
  Pro Cyklo

  Naprawa rowerów

 • MCOP Opole
  MCOP Opole

  Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych

 • Promocja
  Promocja

  Rowerem i pieszo przez czarny ląd

Kalendarz

Odwiedzający

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie