2018-09-25 Pierwsza zimowa wycieczka

W piątek lato , w sobotę powitanie jesieni, w niedzielę…

2018-10-05:07 Powitanie jesieni w Pawełkach

Piątek 5.10.2018 – pierwszy dzień rajdu. Zastanawiałam się, który raz…

2018-09-30 Krapkowice - Święto Dyni

Lato skończyło się tak nagle jak się zaczęło i trudno…

2018-05-01 - 06 Majówka w Jesenikach

Wyruszyliśmy ode mnie o godzinie 8:30 w składzie ja, Grażyna,…

Niedzielne wycieczki

Co tydzień w niedziele organizujemy wycieczki. Startujemy o godzinie 9…

2020–08–28 Doliną Baryczy rowerowo

Dolina Baryczy to „Rowerowa stolica Dolnego Śląska”. Takie informacje już od dawna słyszałem, czytałem i nadarzyła się okazja, aby to sprawdzić. Dzięki Adamowi, który zorganizował ten wyjazd wraz z bratem Andrzejem oraz swoimi kolegami z Brzegu – Zbyszkiem i Jurkiem – udało się spędzić 4 dni rekreacyjnie i krajoznawczo. Z Rajdera dołączyliśmy w trójkę – Józek, Janusz i Marek.

Koleją to niedaleko – ok. 3 godziny jazdy z przesiadką we Wrocławiu. We wtorek po 12-tej wysiedliśmy w Miliczu i pojechaliśmy do tzw. „Ostoji” – czyli stanicy wędkarskiej opodal Milicza, gdzie mieliśmy zakwaterowanie w wygodnych domkach. Dokoła las i dwa stawy. Po południu pozwiedzaliśmy centrum Milicza i pojechaliśmy na wschodnie stawy i groblę – główne atrakcje przyrodnicze. W środę tematem przewodnim był Sułów i Żmigród – czyli tym razem zachodnie stawy Milicza. Wzdłuż i w poprzek Baryczy jest wiele nowych tras rowerowych – po asfaltach, leśnych drogach oraz m.in. po dawnej drodze kolejki wąskotorowej. I najczęściej to po niej jeździliśmy. W drodze do Sułowa odwiedziliśmy m.in. w Praczach izbę kolekcjonerską oraz „magazyn” używanych rowerów „z importu”. Żmigród rozczarował, bo pałac to ruina, ale nowa trasa asfaltowa, wałem wzdłuż Baryczy do Osieka – wspaniała. Niestety do czasu, bo za Książęcą Wsią nowa, betonowa droga rowerowa skończyła się w środku lasu i musieliśmy jechać, a Juzek – pchać rower przez ok. 5 km po piaszczystej „drodze” świeżo zaoranej. W czwartek ekipa z Brzegu wybrała się samochodem do Rawicza a rajdersi na dalsze zwiedzanie Milicza – stacja kolejki i akwarium, lokalny browar, rynek i drugi kościół. Odprowadziliśmy Józka na dworzec, bo już wracał do Opola, a z Januszem pojechaliśmy do Sulmierzyc i Krotoszyna. Ratusz i wiatrak w Sulmierzycach oglądaliśmy tylko z zewnątrz, bo akurat w czwartek! jest „nieczynne” a w Krotoszynie najciekawsze były kościoły, bo pałacyk owszem jest, ale w „stanie remontu” a ratusz i rynek tylko oglądaliśmy z zewnątrz. W piątek krótka trasa do Krośnicy skąd mieliśmy pociąg powrotny do Opola. Po drodze kilka kościołów, rezerwat „Wzgórze Joanny” i wieża „Odyniec” – pozostałość po zameczku myśliwskim, a w Krośnice pałac i stacja kolejki wąskotorowej. W sumie krótki wyjazd, tylko 4 dni i ok. 250 km, ale jak na pierwsze rozpoznanie – wystarczy. Byłem w rejonie Milicza ostatnio przed 15 laty i w zasobach zabytkowych i przyrodniczych bez zmian, ale infrastruktura komunikacyjna – rowerowa – to inny, wspaniały świat. W miastach i miasteczkach są nowe drogi rowerowe i pieszo-rowerowe a pomiędzy miejscowościami ścieżki pieszo-rowerowe i znakowane szlaki. Jeździliśmy wg zakupionego w Miliczu „Przewodnika Rowerowego Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy”, który treściwie opisuje trasy i miejscowości. Niestety, na „własnej skórze” sprawdziliśmy, że co najmniej 3 odcinki szlaków rowerowych są „w budowie” a wiele przebiega drogami polnymi i są trudno przejezdne. Niestety w Przewodniku i w terenie o tym nie ma informacji. Sieć lokalnych dróg asfaltowych jest gęsta i jest to najpewniejszy i szybki sposób podróżowania. „Przewodnik Rowerowy” opisuje ogromny obszar od Wrocławia po Krotoszyn i od Sulmierzyc po Górę. Teren jest w większości płaski i łatwy w podróżowaniu tylko bliżej Krotoszyna a zwłaszcza Trzebnicy jest pagórkowato. Następny wyjazd to może Wołów i okolice? Też niedaleko i płasko.

 • ARWAL

  Projektowanie stron www

 • Publikacja
  Publikacja

  Historia lokalna

 • Pro Cyklo
  Pro Cyklo

  Naprawa rowerów

 • MCOP Opole
  MCOP Opole

  Miejskie Centrum Organizacji Pozarządowych

 • Promocja
  Promocja

  Rowerem i pieszo przez czarny ląd

Kalendarz

Odwiedzający

Odwiedza nas 284 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie