2018-09-25 Pierwsza zimowa wycieczka

W piątek lato , w sobotę powitanie jesieni, w niedzielę…

2018-10-05:07 Powitanie jesieni w Pawełkach

Piątek 5.10.2018 – pierwszy dzień rajdu. Zastanawiałam się, który raz…

2018-09-30 Krapkowice - Święto Dyni

Lato skończyło się tak nagle jak się zaczęło i trudno…

2018-05-01 - 06 Majówka w Jesenikach

Wyruszyliśmy ode mnie o godzinie 8:30 w składzie ja, Grażyna,…

Niedzielne wycieczki

Co tydzień w niedziele organizujemy wycieczki. Startujemy o godzinie 9,…

2019-11-10 Odrzańskie śluzy i inne żelastwo

W niedzielę 10 listopada Anno Domini 2019, ekipą wesołą, płci obojga, udaliśmy się w stronę Wąsów Czarnych i dalej (niektórzy powiadają o Czarnowąsach) :) Tereny te dostarczają pięknych widoków nadrzecznych przy Odrze, odrzańskich starorzeczach oraz Małej Panwi - czy ktoś wie gdzie jest Duża Panew? - od lat poszukujemy jej bezskutecznie :)

Sporo tu również zabytków inżynierii wodnej, ale nie tylko. Mamy również dobre wiadomości: przy Czarnowąsach budowana jest nowa, asfaltowa "droga transportu rolnego", czyli trasa idealna dla wycieczek rowerowych. Będzie się ona fajnie łączyć z już istniejącymi trasami nadodrzańskimi w Borkach i Dobrzeniu :) A teraz, co na zdjęciach. Zabytkowe wrota polderu Małej Panwi oraz nad Małą Panwią znajdziemy liczne bunkry, pozostałość po II wojnie światowej i nigdy nieukończonej "Festung Oppeln" czyli Twierdzy Opole (choć ta nazwa jest myląca - w 1945 roku Niemcy zamierzali bronić się nie w Opolu, ale na linii Małej Panwi). W Czarnowąsach znajdujemy małe bunkry jednoosobowe. Na większe trafimy w Krasiejowie i okolicach Zawadzkiego. Widocznego na zdjęciu bunkra nie zdążono nawet zakopać w ziemi. I dalej. Jazy przelewowe bliżej Dobrzenia Małego oraz nieczynna stocznia w Dobrzeniu Małym i "krzywe wagony" na takiej podstawie wykonywano łódź i wciągarką wraz z wagonem opuszczano do rzeki czyli wodowano łódź :) Takie "krzywe podwozia" mają wagoniki kolejki na Gubałówkę czy też inne koleje linowo-terenowe świata, a na kolejnym zdjęciu Ela zabiera się za rewitalizację stoczni :) Dziewczyn jak zwykle "głupawa" nie opuszcza :) Odra szeroko rozlana, spiętrzana przez jaz "Dobrzeń Wielki”, w tle elektrowni Opole, z przodu z Odry wystają pozostałości po dawnym jazie kozłowo-iglicowym. Grab-Czok czyli Jacek prezentuje potężne grabie służące do oczyszczania jazu z niesionych przez rzekę pni i gałęzi. No i jeszcze zabytkowy siewnik i zabytkowy jaz. I to by było na tyle od Sławka. Zdjęcia TEla i Sławek

Kalendarz

Odwiedzający

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

Początek strony

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby dowiedzieć się więcej zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Zgadzam się na używanie plików cookies na tej stronie