To już połowa zimy, gdyż zazwyczaj styczeń i luty to najmroźniejsze miesiące, a tu sobota we wiosennej aurze – pogodnie, lekkie zachmurzenie i temperatury do 13 stopni :) Ostatnio tak było ciepło w tym dniu w 2002 roku. Wielu rowerzystów ruszyło poza miasto, bo żal było nie skorzystać z takiej aury (kilku widziałem po drodze). Ja także zaplanowałem krótką trasę „do lasu” a wyszła wycieczka objazdowa, znacznie dłuższa (ok. 40 km).
Prognoza pogody na sobotę i niedzielę była bardzo optymistyczna - bezchmurnie i ok. 27-29 stopni. Na szczęście nie sprawdziła się i była pogoda rowerowa - lekkie zachmurzenie, przelotne lokalne burze i ok. 23 stopnie.
O wyznaczonej godzinie na pętli Dambonia oprócz mnie nie było nikogo - czego się spodziewałem, bo nasi klubowicze konsekwentnie na dalsze imprezy organizowane przez NTR i TTH (i nie tylko) nie jeżdżą, a zwłaszcza te z noclegiem. Nie czekałem kwadransa, bo droga była daleka i wyruszyłem do Graczy przez Chróścinę i Prądy.
W piątek, w przeddzień pielgrzymki jej organizator Radio DOXA, odwołało imprezę z przyczyn pogodowych. Cały piątek lało i na sobotę zapowiadało się podobnie – i tak było. Decyzja była słuszna, bo zaoszczędziła sporej liczbie ludzi, szczególnie tych mało wprawionych w takich warunkach, uciążliwości jazdy w deszczu i zimnie, a także tego konsekwencji. Sądzę, że przy takiej pogodzie byłoby max 200 osób.
Do ostatniej chwili nie wiedziałem czy pojadę i na ile dni. Nasi klubowicze zaplanowali wyjazd weekendowy w Jeseiki już 2 tygodnie wcześniej, Jacek zarezerwował noclegi w pensjonacie w Brannej. Miejsce było wybrane kompromisowo – nie za daleko od Opola, ale również tak, aby dookoła można było mieć jakieś ciekawe trasy na 2-3 dni. Ja zdecydowałem się dzień przed wyjazdem i to tylko na jeden dzień – 1 maja. Zamierzałem wieczorem wrócić pociągiem z Nysy do Opola lub ewentualnie spać w Nysie u znajomego rowerzysty.
W niedzielny poranek w sile 5 chłopa stawiliśmy się na zbiórce na pl. Mickiewicza. Kobiet nie było, bo podobno osłabły po weekendowych wojażach. Chwilę trwała dyskusja gdzie jechać? Moszna - e nie, za daleko dla Marka i Jurka, Lipno - fuj powiedział Czesiek, mam już dość w tym roku Lipna. To może dookoła Turawy - rzucił Andrzej i poparł go Euzebiusz.
Rajdy rowerowe organizowane przez Niemodlińskie Towarzystwo Regionalne mają już długoletnią tradycję. Odbywają się zawsze w podobnym terminie - koniec czerwca lub początek lipca. Kiedyś nazwa brzmiała Szlakiem Borów Niemodlińskich. Od kilku rajdów nazwa jest inna - tematycznie związana z regionem lub historią. W tym roku był to Rajd Śladami przodków Mikołaja Kopernika, a organizatorem było Tułowickie Towarzystwo Historyczne. Personalnie organizator lub współorganizator zawsze jest ten sam - Henryk Gałkowski.
Rajd Rowerowy pn. 3. Cyklo Prezentační Setkání Cykloturistu odbył się w dniach 1-2 czerwca w okolicach Opavy. Nasi klubowicze mieli już uzgodniony dodatkowy nocleg w piątek w Chlebicovie, więc była pokusa na jeszcze jeden dodatkowy cały dzień na rowerze. Wymyśliłem ciekawą trasę dojazdową przez Rudy i Rybnik – z jednej strony retrospekcja, bo w Rudach byłem może 15 lat temu, a z drugiej nowość, bo w Rybniku nigdy. Z Januszem umówiliśmy się na wyjazd o godz. 11 z Opola pociągiem do Kuźni Raciborskiej.
Rajd Rodzinny w Bielsku to impreza jednodniowa (niedziela), więc aby uatrakcyjnić sobie wyjazd na 1 dzień wymyśliłem trasę dojazdową w sobotę. I wyruszyłem rano o 6 pociągiem do Raciborza przez Kędzierzyn.
W najbliższą niedzielę 13 maja jest okazja wybrać się na Szwedzką Górkę na spotkanie literackie pn. Weź myśl i dokończ człowieka … Szwedzka Górka’ 2012. Wspólny wyjazd rowerami, dla chętnych, o godz. 13.15 z pętli autobusowej na Dambonia (zbiórka od 13 koło baru "Pierożek"). Trasa: ul. Niemodlińska, Komprachcice, Szydłów, Tułowice, Korfantów, Przydroże Małe. W obie strony ok. 85 km. W wypadku niesprzyjającej pogody możliwość wyjazdu samochodem ok. 14.30
To już była 19. wycieczka rocznicowa, jak zwykle 2 maja. A jakie to rocznice, każdy mógł się dowiedzieć ze świetnie opracowanych i wydrukowanych materiałów informacyjnych, które publikuje komandor, przewodnik i pomysłodawca imprezy Henryk Gałkowski - Z-ca Przewodniczącego NTR.
Świętowaliśmy
221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja,
91. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego,
72. rocznicę śmierci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz
po raz dziewiąty obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Odwiedza nas 798 gości oraz 0 użytkowników.